• prawo_pracy

    test test

  • Agnieszka

    Witam, mam pytanie czy jeśli otrzymałam świadectwo pracy wystawione do dnia 5 kwietnia 2015r. a to jest dzień niedziela wielkanocna, potem był 6 kwietnia czyli dalej święto – poniedziałek a od wtorku 7 kwietnia poszłam na świadczenie chorobowe po ustaniu stosunku pracy(30 dni), czy ze względu na święto będzie ciągłość czy przerwa ten jeden dzień? Nadmienię że umowa była na zastępstwo za nauczyciela będącego na zwolnieniu lekarskim a świadectwo pracy otrzymałam dnia 7 kwietnia (nie wiedziałam że będzie wystawione do 5.04 czyli zapewne do dnia do kiedy ten nauczyciel miał zwolnienie, chodzi mi o to czy mogę liczyć na zasiłek dla bezrobotnych z urzędu pracy). Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Wojciech Chmurak

    Witam Pani Agnieszko, ogólnie mówiąc dzień końca stosunku pracy wynika ze świadectwa pracy i te dni 6 i 7 kwietnia będą dniami w których Pani nie pozostaje w stosunku pracy. To, że są to dni wolne od pracy nie ma wpływu na dzień rozwiązania stosunku pracy więc nie będzie występowała ciągłość. Pytanie tylko dlaczego miałoby to rzutować na Pani prawo do zasiłki dla bezrobotnych?

  • Katarzyna

    Witam,

    Panie Wojciechu, będę ogromnie wdzięczna za pomoc w prawidłowej
    interpretacji obowiązków „nowego” pracodawcy wobec „przejmowanych”
    pracowników.

    Zgodnie z art. 231 § 1 Kodeksu pracy w razie przejścia zakładu pracy
    lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w
    dotychczasowych stosunkach pracy.pa

    Niemniej spotkałam się z opinią, iż obowiązek pracodawcy ogranicza się wyłącznie do trwających na moment przejęcia umów o pracę.

    Konkretnie chodzi o to, iż moja umowa o pracę na czas określony
    kończy się miesiąc po zapowiedzianym przejściu zakładu pracy na nowego
    pracodawcę. Kolejna moja umowa powinna być już zawarta na czas określony
    (z obecnym pracodawcą). Czy jeżeli ‚nowy’ pracodawca zdecyduje się na
    zawarcie ze mną kolejnej umowy, to jest on zobowiązany do zawarcia nowej
    umowy już na czas nieokreślony, ponieważ uznaje się, że został stroną
    dotychczasowych stosunków pracy, czy też obowiązywała go tylko ta
    jedna, obowiązująca na moment przejęcia zakładu umowa o pracę, więc
    kolejną może zaproponować mi ponownie na czas określony?

    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

    Pozdrawiam,

    Katarzyna

    • Wojciech Chmurak

      Witam Pani Katarzyno, nowy pracodawca może zawrzeć z Panią jedynie umowę o pracę na czas nieokreślony. W przypadku przejścia zakładu pracy w trybie z art. 23(1) par. 1 KP nowy pracodawca z mocy prawa wchodzi w prawa i obowiązki dotychczasowego pracodawcy, a więc przejmuje on również obowiązki związane z koniecznością zawarcia trzeciej umowy na czas nieokreślony (na marginesie jedynie warto wskazać, że ostatnio SN przyjął, że w przypadku przejścia zakładu pracy umowa o zakazie konkurencji nie przechodzi na nowego pracodawcę).

      • Katarzyna

        Wspaniale! bardzo dziękuję za informację. Pozdrawiam, Katarzyna.

        • Wojciech Chmurak

          Proszę bardzo:)

  • Marzena

    Dzień dobry.
    Piszę, ponieważ nie wiem czy mogę wypowiedzieć umowę o pracę, którą zawarłam z pracodawcą w grudniu 2015r. Umowa została zawarta do kwietnia 2016r na 1/2 etatu, jednak ze względu na niespodziewaną chorobę dziecka wiem, że większość czasu, który mi pozostał do końca umowy będę zmuszona spędzić na zwolnieniu. Nie chcę takiej sytuacji. Nie zamierzam także po upływie terminu umowy kontynuować współpracy z tym pracodawcą. Obawiam się że ze strony pracodawcy nie mogę liczyć na jakiekolwiek porozumienie w tej sprwie dlatego przed podjęciem jakichkolwiek kroków i rozmowy bardzo mi zależy na informacji czy i w jaki sposób mogę zakończyć współpracę z pracodawcą w tej sytuacji.

    Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

    • Wojciech J. Chmurak

      Dzień dobry, w celu udzielenia Pani porady prawnej, która pozwoli Pani najlepiej zachować się w zaistniałej sytuacji zachęcam do kontaktu mailowego.