Kontakt

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Przesyłane maile pozostają w pełni anonimowe.

Temat

Treść wiadomości

Zapoznałem się z Polityką prywatności serwisu www.prawopracyporady.pl oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie przez WOJCIECH J. CHMURAK KANCELARIA RADCY PRAWNEGO, Królowej Jadwigi 33 m. 5 70-262 Szczecin, udostępnionych przeze mnie danych osobowych na zasadach opisanych w Polityce prywatności dostępnej w Serwisie. Oświadczam, że są mi znane cele przetwarzania danych oraz moje uprawnienia. Niniejsza zgoda może być wycofana w dowolnym czasie poprzez kontakt z Administratorem pod adresem info@kancelaria-chmurak.pl, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych - Obowiązek Informacyjny

 • prawo_pracy

  test test

 • Agnieszka

  Witam, mam pytanie czy jeśli otrzymałam świadectwo pracy wystawione do dnia 5 kwietnia 2015r. a to jest dzień niedziela wielkanocna, potem był 6 kwietnia czyli dalej święto – poniedziałek a od wtorku 7 kwietnia poszłam na świadczenie chorobowe po ustaniu stosunku pracy(30 dni), czy ze względu na święto będzie ciągłość czy przerwa ten jeden dzień? Nadmienię że umowa była na zastępstwo za nauczyciela będącego na zwolnieniu lekarskim a świadectwo pracy otrzymałam dnia 7 kwietnia (nie wiedziałam że będzie wystawione do 5.04 czyli zapewne do dnia do kiedy ten nauczyciel miał zwolnienie, chodzi mi o to czy mogę liczyć na zasiłek dla bezrobotnych z urzędu pracy). Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Agnieszka MałaMi

   Panie Mecenasie. Czy umowa na okres próbny zawarta od 09.09.19 r. do dnia 06.12.19 r. (piatek) jest umową na okres 2 czy 3 miesiecy? Chodzi o okres wypowiedzenia (1 czy 2 tygodnie oraz 2 dni na szukanie pracy). Proszę o odp.

 • Wojciech Chmurak

  Witam Pani Agnieszko, ogólnie mówiąc dzień końca stosunku pracy wynika ze świadectwa pracy i te dni 6 i 7 kwietnia będą dniami w których Pani nie pozostaje w stosunku pracy. To, że są to dni wolne od pracy nie ma wpływu na dzień rozwiązania stosunku pracy więc nie będzie występowała ciągłość. Pytanie tylko dlaczego miałoby to rzutować na Pani prawo do zasiłki dla bezrobotnych?

 • Katarzyna

  Witam,

  Panie Wojciechu, będę ogromnie wdzięczna za pomoc w prawidłowej
  interpretacji obowiązków “nowego” pracodawcy wobec “przejmowanych”
  pracowników.

  Zgodnie z art. 231 § 1 Kodeksu pracy w razie przejścia zakładu pracy
  lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w
  dotychczasowych stosunkach pracy.pa

  Niemniej spotkałam się z opinią, iż obowiązek pracodawcy ogranicza się wyłącznie do trwających na moment przejęcia umów o pracę.

  Konkretnie chodzi o to, iż moja umowa o pracę na czas określony
  kończy się miesiąc po zapowiedzianym przejściu zakładu pracy na nowego
  pracodawcę. Kolejna moja umowa powinna być już zawarta na czas określony
  (z obecnym pracodawcą). Czy jeżeli ‘nowy’ pracodawca zdecyduje się na
  zawarcie ze mną kolejnej umowy, to jest on zobowiązany do zawarcia nowej
  umowy już na czas nieokreślony, ponieważ uznaje się, że został stroną
  dotychczasowych stosunków pracy, czy też obowiązywała go tylko ta
  jedna, obowiązująca na moment przejęcia zakładu umowa o pracę, więc
  kolejną może zaproponować mi ponownie na czas określony?

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam,

  Katarzyna

  • Wojciech Chmurak

   Witam Pani Katarzyno, nowy pracodawca może zawrzeć z Panią jedynie umowę o pracę na czas nieokreślony. W przypadku przejścia zakładu pracy w trybie z art. 23(1) par. 1 KP nowy pracodawca z mocy prawa wchodzi w prawa i obowiązki dotychczasowego pracodawcy, a więc przejmuje on również obowiązki związane z koniecznością zawarcia trzeciej umowy na czas nieokreślony (na marginesie jedynie warto wskazać, że ostatnio SN przyjął, że w przypadku przejścia zakładu pracy umowa o zakazie konkurencji nie przechodzi na nowego pracodawcę).

   • Katarzyna

    Wspaniale! bardzo dziękuję za informację. Pozdrawiam, Katarzyna.

    • Wojciech Chmurak

     Proszę bardzo:)

 • Marzena

  Dzień dobry.
  Piszę, ponieważ nie wiem czy mogę wypowiedzieć umowę o pracę, którą zawarłam z pracodawcą w grudniu 2015r. Umowa została zawarta do kwietnia 2016r na 1/2 etatu, jednak ze względu na niespodziewaną chorobę dziecka wiem, że większość czasu, który mi pozostał do końca umowy będę zmuszona spędzić na zwolnieniu. Nie chcę takiej sytuacji. Nie zamierzam także po upływie terminu umowy kontynuować współpracy z tym pracodawcą. Obawiam się że ze strony pracodawcy nie mogę liczyć na jakiekolwiek porozumienie w tej sprwie dlatego przed podjęciem jakichkolwiek kroków i rozmowy bardzo mi zależy na informacji czy i w jaki sposób mogę zakończyć współpracę z pracodawcą w tej sytuacji.

  Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  • Wojciech J. Chmurak

   Dzień dobry, w celu udzielenia Pani porady prawnej, która pozwoli Pani najlepiej zachować się w zaistniałej sytuacji zachęcam do kontaktu mailowego.