Obniżenie wieku emerytalnego stanowi jedną z obietnic wyborczych i niewątpliwie ma znaczenie dla znacznej grupy Polaków. Czy obniżenie wieku emerytalnego od 1 stycznia 2017 r. nastąpi?
Z pewnym przedwczesnym entuzjazmem (co wynikało z faktu, że wśród beneficjentów owej ustawy są również osoby najbliższe autora) o możliwości obniżenia wieku emerytalnego pisałem w niniejszym poście
,,Obniżenie wieku emerytalnego od 1 stycznia 2016 r.”
Projekt Prezydencki jest rozpatrywany przez Sejm, jednakże jak pokazał czas wprowadzenie zmian w w/w terminie nie nastąpiło.
Natomiast o wprowadzeniu niższego wieku emerytalnego 1 stycznia 2017 r. mówią minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, a co ważniejsze 25 lutego b/r odbyło się spotkanie Pani premier z przedstawicielami ,,Solidarności” z Andrzejem Dudą na czele , po którym to spotkaniu Pani premier wskazywała, że przepisy obniżające wiek emerytalny wejdą w życie od 1 stycznia 2017 r. (jak donosi http://www.solidarnosc.org.pl).
Barierą do wprowadzenia zmian jest koszt dla budżetu, który idzie w miliardy złoty rocznie.
Czy nasz budżet to wytrzyma? Na razie wprowadzono ustawę 500 plus na dziecko, która budżet dość znacznie obciąża.
Z jednej strony patrząc na w/w wypowiedzi przypomina się pewien dowcip, gdy misja ratunkowa przybywa na miejsce katastrofy pociągu, którym jechali politycy. Szef misji pyta się czy niektórzy politycy przeżyli. Sołtys lokalnej wioski odpowiada, że niektórzy mówili, że żyją ale kto by tam politykom wierzył.
Z drugiej zaś strony, wypowiedzi polityków tak wysokiego szczebla należy traktować poważnie. Tym bardziej, że projekt popiera Prezydent.
Cóż więc mogę powiedzieć drogim czytelnikom nie mając szklanej kuli, czas pokaże.