Przepisy wprowadzające niekorzystne dla młodych matek przepisy dotyczące obliczania zasiłku macierzyńskiego miały wejść w życie 1 listopada 2015 r. Czy coś się zmieniło w tym zakresie?
Źródła internetowe podają hurraoptymistycznie, że matki, których termin porodu przypadać będzie na koniec niniejszego roku będą mogły skorzystać ze ,,starych” korzystnych zasad obliczania zasiłku macierzyńskiego. Na czym opierają się te doniesienia?
,,Nowela w najbliższych dniach zostanie złożona w Sejmie i pójdzie szybką ścieżką legislacyjną, tak by mogła zostać uchwalona jeszcze w czasie najbliższego posiedzenia na początku września” – zgodnie z wypowiedzią Sławomira Piechoty, posła PO, przewodniczącego sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Dla przypomnienia warto wskazać, że również od 1 stycznia 2016 r. wejść mają w życie przepisy gwarantującymi minimalny zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka w wysokości co najmniej 1 tys. zł miesięcznie. Więcej na ten temat w poście 1 tysiąc złoty zasiłku macierzyńskiego dla rodziców bez prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Projekt ma również przewidywać, że kobiety które po porodzie nie zrezygnują z prowadzenia działalności gospodarczej, nie będą musiały płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne, zachowają prawo do opieki medycznej.
Projekt ma poparcie Ministerstwa Pracy co zapewnić ma jego skuteczne uchwalenie, jak wskazuje Pan Piechota:
– To bardzo ważne, bo dzięki temu możemy liczyć na to, że prac parlamentarnych nad tym projektem nie zablokuje np. Ministerstwo Finansów.
Czy zmiany vacatio legis wejdą w życie oraz jak będzie przebiegał w/w proces legislacyjny będę Was drodzy czytelnicy informował na bieżąco.