Wejście w życie przepisów w przedmiocie niekorzystnej zmiany w zasiłkach macierzyńskich – ogłoszenie ustawy w lipcu 2015 r.

prawnik szczecin zasilek macierzynski adwokat szczecin prawo pracy 300x200 - Wejście w życie przepisów w przedmiocie niekorzystnej zmiany w zasiłkach macierzyńskich – ogłoszenie ustawy w lipcu 2015 r.

Dnia 30 lipca 2015 r. w Dzienniku ustaw ogłoszono ustawę z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. W związku z powyższym zgodnie z przepisami przejściowymi ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku tj.

przepisy ustawy zmieniające w szczególności regulacje dotyczące zasiłku macierzyńskiego obowiązywać będą od 1 listopada 2015 r.

23 lipca 2015 r. do Sejmu wpłynął wniosek o wydłużenie wejścia w życie przepisów ustawy zmieniającej (wydłużenie vactio legis) do 12 miesięcy od dnia ogłoszenia. Przedłużenie wejścia w życie przepisów ustawy miałoby więc znaczny wływ na sytuację osób uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego. Powstaje więc pytanie czy uda się wydłużyć vacatio legis ustawy?

W mojej ocenie niestety nie, czasu do wejścia w życie ustawy pozostało niewiele, zbliżają się wybory, co związane jest dość często z aktywnością polityków na innym polu ale kto wie, być może politycy sięgną po taką ,,kiełbasę wyborczą”.

Poniżej zamieszczam odesłanie dla osób, które nie czytały wcześniej postów o zasiłku macierzyńskim, a chciałyby pogłębić wiedzę o nadchodzących zmianach:

https://prawopracyporady.pl/prezydent-podpisal-ustawe-o-zasilkach-macierzynskich-czy-jest-jeszcze-jakas-nadzieja/

https://prawopracyporady.pl/nowelizacja-przepisow-o-zasilku-macierzynskim-lipiec-2015-r-jak-zmieni-sie-sytuacja-przyszlych-matek-ktore-pobieraja-juz-zasilek-chorobowy/

https://prawopracyporady.pl/1-tysiac-zloty-miesiecznie-dla-rodzicow-bez-prawa-zasilku-macierzynskiego-ktorym-urodzi-sie-dziecko/

https://prawopracyporady.pl/zmiany-w-zasilku-macierzynskim-coraz-blizej-czerwiec-2015-r/

https://prawopracyporady.pl/kiedy-bedzie-mozna-skorzystac-z-wyzszego-zasilku-macierzynskiego-nowelizacja-przepisow-o-zasilku-macierzynskim-z-maja-2015-r/

https://prawopracyporady.pl/nowelizacja-przepisow-o-zasilku-macierzynskim-w-maju-2015-r-troche-wiecej-informacji/