Odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odmawiającego prawa do emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych – nie zaliczenie stażu pracy w związku z pracą na danym stanowisku w  innej niż określona w rozporządzeniu branży.

  prawnik zus odwolanie szczecin radca prawny sprawy zus odwolanie od decyzji zus adwokat szczecin 300x199 - Odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odmawiającego prawa do emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych – nie zaliczenie stażu pracy w związku z pracą na danym stanowisku w  innej niż określona w rozporządzeniu branży.

W niniejszym poście omówię kwestię z którą miałem przyjemność spotkać się w praktyce. Wobec skutecznego wykazania w toku postępowania sądowego, że mój klient wykonywał pracę w warunkach szczególnych w pozostałych okresach nie zachodziła konieczność  (w ocenie Sądu) oceny okresu jego pracy na stanowisku traktorzysty jako pracy w warunkach szczególnych i wykazane okoliczności wystarczyły do wygrania sprawy. Zagadnienie, zaliczenia pracy na danym stanowisku do konkretnej branży ma jednak istotne znaczenie dla wniesienia skutecznego odwołania od decyzji ZUS i wygrania sprawy sądowej.

Czytaj dalej

Możliwość obrony przed stwierdzenie pozorności umowy o pracę przez ZUS poprzez wykazanie ważności części postanowień umowy

prawnik zus szczecin porady prawne odwołanie od decyzji zus 300x257 - Możliwość obrony przed stwierdzenie pozorności umowy o pracę przez ZUS poprzez wykazanie ważności części postanowień umowy

Kwestia pozorności zawartej umowy, w szczególności umowy o pracę, jako tytułu do podlegania ubezpieczeniu społecznemu pojawia się w praktyce dość często. W większości przypadków warto składać odwołania od takich decyzji do Sądu, przy tym należy w sposób odpowiedni działać zarówno w trakcie kontroli i czynności ją poprzedzających przed ZUS jak i w toku postępowania sądowego. Istotny jest bowiem byśmy w systemie ubezpieczeń społecznych pozostali i wykazali, że nie jesteśmy ,,wielbłądem”. Najnowsze orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie wskazuje w swym wyroku na kolejny ,,instrument prawny” umożliwiający obroną przez ZUS.

Czytaj dalej

Czy pracodawca może przeglądać służbowego maila pracownika – o monitoringu pracownika w świetle wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 12.01.2016 r. oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13.02.2014 r.

monitoring prawo pracy porady prawne pracownik skuteczny prawnik radca prawny szczecin 300x166 - Czy pracodawca może przeglądać służbowego maila pracownika – o monitoringu pracownika w świetle wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 12.01.2016 r. oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13.02.2014 r.

Monitoring nie jest określony przepisami szczególnymi w Polskim porządku prawnym. W jakich przypadkach w świetle powyższych orzeczeń dopuszczalne jest stosowanie monitoringu, a kiedy jego stosowanie przekracza granice prawa?

Czytaj dalej

Jednostronne zakończenie przez pracodawcę bytu paktu socjalnego (porozumienia zbiorowego) czyżby było możliwe?

prawnik szczecin prawo pracy prawo rodzinne sprawa sadowa skuteczny adwokat prawo pracy 300x91 - Jednostronne zakończenie przez pracodawcę bytu paktu socjalnego (porozumienia zbiorowego) czyżby było możliwe?

Niesamowicie ciekawe orzeczenie – w mojej ocenie najważniejsze orzeczenie w 2015 r. Izby Pracy SN) wydał Sąd Najwyższy dnia 5 listopada 2015 r. SN wyprzedził mnie, gdyż moim zamiarem było napisanie artykułu naukowego tyczącego się przedmiotowego zagadnienia, tym nie mniej istnieje wszak możliwość napisania glosy do wyroku:)

Czytaj dalej

Kto zapłaci za uszkodzenie samochodu pracownika wykorzystywanego do celów służbowych?

prawnik szczecin odszkodowanie porady prawne skuteczny prawnik 300x200 - Kto zapłaci za uszkodzenie samochodu pracownika wykorzystywanego do celów służbowych?

Pracownicy za zgodą pracodawcy wielokrotnie używają swoich własnych samochodów do celów służbowych, czy w przypadku, gdy samochód taki ulegnie uszkodzeniu w trakcie podróży służbowej pracodawca zobowiązany będzie do pokrycia kosztów naprawy?

Czytaj dalej

6 NAJPOPULARNIEJSZYCH POSTÓW  2015 ROKU ORAZ SŁÓW KILKA O PROGNOZACH PRAWNYCH NA 2016 R.

Przede wszystkim bardzo dziękuję wszystkim czytelnikom za to, że byliście ze mną w 2015 r., czytaliście, komentowaliście, likowaliście bloga i posty, pisaliście do mnie maile, dzwoniliście ze swoimi problemami, które w większości przypadków udawało mi się z pozytywnym dla Was skutkiem rozwiązywać.  Dziękuję również tym osobom z którymi miałem osobistą styczność czy to udzielając porady prawnej, opiniując lub tworząc dokumentację prawną czy to prowadząc sprawę sądową. W poście zamieszczam linki do najpopularniejszych (wg kryterium liczby kliknięć na post i jego dalszych udostępnień) postów w 2015 r. oraz na końcu parę słów odnośnie prognozach prawnych w prawie pracy w 2016 r.

Czytaj dalej