Sąd Apelacyjny w Szczecinie III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia dzisiejszego (21.11.2017 r.), sygn. akt: III AUa 380/17 r. uchylił na korzyść mojego klienta wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, zaś istotnym zagadnieniem w sprawie była kwestia wykazania wykonywania pracy w warunkach szczególnych, o czym w niniejszym poście….
Miesiąc: listopad 2017
Czy na wręczenie pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu jest jakiś termin?
Pracodawca chce wypowiedzieć umowę o pracę, powołuje się na zdarzenie, które miało miejsce rok temu i w stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia. Czy takie działanie jest dopuszczalne? – o tym w niniejszym wpisie.
Czy można wypowiedzieć umowę o pracę w przypadku przejścia zakładu pracy?
W związku z postanowieniem Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie IX Wydziału Pracy z dnia 15.11.2017 r., sygn. akt: IX P 342/17 moja klienta uzyskała kwotę tytułem odszkodowania, jednym z zagadnień prawnych, które pojawiły się w postępowaniu była kwestia wypowiedzenia umowy o pracę, oraz przejścia zakładu pracy….
Czy nieodprowadzenie składek ZUS i niezgłoszenie pracownika do ZUS rzutuje na prawo do emerytury?
Jednym z wymogów uzyskania tzw. wcześniejszej emerytury jest uzyskanie odpowiedniego ogólnego stażu pracy. Niewątpliwie zdarza się również tak, że pracodawcy zatrudniają pracowników – choć już jak się wydaje coraz rzadziej – w tzw. szarej strefie, albo, też nie regulują składek ZUS i nie zgłaszają pracownika do ubezpieczenia. Przedmiotowe oczywiście stanowi margines, jednakże jak przedmiotowa sytuacja rzutuje na prawo do emerytury dla ubezpieczonego?