Zgodnie z przepisami prawa powstaje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, które płatnik powinien odprowadzać do ZUS. Przepisy prawa przewidują możliwość zwrócenia się z wnioskiem o rozłożenie płatności na raty (tzw. układ ratalny), w niektórych zaś przypadkach nawet wnioskowanie o umorzenie należności – o czym w niniejszym poście….
Czytaj dalej
Miesiąc: listopad 2019
ZUS musi w każdym czasie ponownie przeliczyć emeryturę kobiet z rocznika 53?
Wyrokiem z dnia z 18 października 2019 r. Sąd Okręgowy w Łomży, sygn. akt III U 428/19 zmienił zaskarżoną decyzję ZUS w sprawie o emeryturę wskazując, że przeliczenie emerytury jest możliwe niezależnie od czasu jaki nastąpił od dnia wydania decyzji ZUS.
Nietrzeźwy pracownik bez dyscyplinarki przez błąd pracodawcy?
Pracownik powinien w pracy znajdować się w stanie trzeźwości, a więc w takim, w którym gotowy jest świadczyć pracę. Stres i tempo pracy wpływa na zasięganie po używki, jednakże obowiązek zachowania trzeźwości w miejscu pracy jest niewątpliwie powszechnie pożądany. Tym bardziej pouczającym jest wyrok Sądu Najwyższego w przedmiotowym zakresie, o czym w niniejszym poście… Czytaj dalej
Dyscyplinarka wyjątkowo czy z zasady za pracę na zwolnieniu lekarskim?
Pracownik obowiązany jest odzyskiwać zdolność do pracy w okresie zwolnienie lekarskiego, a więc powinien powstrzymywać się od niewskazanej ku temu aktywności. Jak w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego przedstawia się aktualnie możliwość dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę za pracę na zwolnieniu lekarskim?