Nowelizacja przepisów o zasiłku macierzyńskim lipiec 2015 r. – jak zmieni się sytuacja przyszłych matek, które pobieraja już zasiłek chorobowy?

zasilek macierzynski nowelizacja prawnik szczecin radca prawny adwokat 300x200 - Nowelizacja przepisów o zasiłku macierzyńskim lipiec 2015 r. - jak zmieni się sytuacja przyszłych matek, które pobieraja już zasiłek chorobowy?

Dziś jest ostatni dzień w którym Prezydent powinien podpisać ustawę nowelizującą przepisy o zasiłkach macierzyńskich, o tym więcej w następnym poście. Niniejszy odpowie na pytanie, jak zmieni się sytuacja przyszłych matek, które pobierają zasiłek chorobowy?

Po przeprowadzeniu analizy przepisów ustawy nowelizującej przedłożonej do podpisu Prezydentowi nasuwa się jednoznaczny wniosek, że Panie przedsiębiorcy znów stracą i to nawet te, które uprzednio uzyskały wysoki zasiłek chorobowy.

Przepisy przejściowe ustawy wyłączają bowiem stosowanie jednego z przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w zakresie przeliczenia prawa do zasiłku.

Zgodnie z nowelizacją jeśli po wejściu w życie ustawy nowelizującej nastąpi przerwa w pobieraniu zasiłku lub zmiana rodzaju pobieranego zasiłku (np. z chorobowego na macierzyński) to nowy zasiłek wylicza się według nowych zasad. Pozostaje więc jak najdłużej ,,korzystać” z posiadanego zasiłku, w szczególności jak się wydaje ekonomicznie nieuzasadnionym staje się korzystanie z zasiłku macierzyńskiego przed terminem porodu.

W chwili obecnej jednak system nadal pozwala na uzyskanie wysokich świadczeń, z tym, że wymaga to po pierwsze zaangażowania ze strony przedsiębiorczej przyszłej mamy, po drugie zaś wymaga odpowiedniego i profesjonalnego doradztwa prawnego.