Prezydent podpisał ustawę o zasiłkach macierzyńskich- czy jest jeszcze jakaś nadzieja?

prawnik_Szczecin_zajmujący_się_prawem_pracy_zasiłek_macierzyński

Wczoraj dnia 7 lipca Prezydent podpisał ustawę nowelizującą przepisy o zasiłkach macierzyńskich. Czy jest jeszcze jakaś nadzieja na uzyskanie wysokich świadczeń przez przedsiębiorcze matki?

Wydaje się, że nie. Ustawa nowelizująca została podpisana i powinna zostać opublikowana niezwłocznie, co będzie miało znaczenie dla terminu wejścia w życie jej przepisów, w tym w szczególności przepisów dotyczących sposobu obliczania wysokości zasiłku macierzyńskiego. Przepisy te bowiem wchodzą w życie wcześniej niż pozostałe przepisy nowelizacji.

Prezydent apeluje jednak o dłuższe vacatio legis ustawy, pojawia się nawet postulat, żeby wynosiło ono 12 miesięcy. W mojej ocenie rozwiązanie takie nie zostanie przyjęte, choć przed wyborami nigdy nic nie wiadomo:)

Będę Was informował drodzy czytelnicy na bieżąco.

 • Tomasz Pr…

  Wojtku. Zależy jak definiujesz przedsiębiorczą matkę. Czy nie pozostanie regulacja pozwalająca na znalezienie zatrudnienia zaraz przed urlopem macierzyńskim i uzyskiwaniem świadczeń wyliczanych od średniej z tych otrzymanych do dnia zasiłku wynagrodzeń? Mówię o zatrudnieniu na miesiąc/trzy przed przejściem na zasiłek?

 • Wojciech Chmurak

  Tomku, zwrot przedsiębiorcze matki odnosi się do Pań będących przedsiębiorcami i to ich sytuację zmienia ustawa nowelizująca przepisy o zasiłkach macierzyńskich. Panie zatrudnione na etacie również mogą być przedsiębiorcze, co oficjalnie stwierdzam w związku z pojawiającymi się wątpliwościami:)

 • ala

  Witam, Prosze o fachową odpowiedź, czy bedac na wychowawczym od 1lipca oplacę wszystkie skladki za lipec w sierpniu pojde na l4, czy nabede prawo do 2 macierzynskich.? Blagam o odpowiedz

 • Wojciech Chmurak

  Uprzejmie proszę o szczegółowe opisanie sprawy i przesłanie go na mój adres e-mail.

 • Joanna

  Dzień dobry Panie Wojciechu. Czy wiadomo już coś więcej na temat czasu wejście w życie przepisów dotyczących macierzyńskiego ? Chodzi mo dokładnie o to iż na 19 sierpnia mam datę porodu i nie chciałabym czegoś przegapić.

 • Wojciech Chmurak

  Witam Pani Joanno, dziś albo jutro zamieszczę wpis w przedmiotowy temacie:)

  • Joanna

   Serdecznie dziękuję i pozdrawiam 🙂