Nowelizacja przepisów o zasiłku macierzyńskim w maju 2015 r. – trochę więcej informacji.

zasiłek_macierzyński_nowelizacja_maj_2015 r.

W nawiązaniu do wcześniejszego postu, podaję poniżej więcej informacji w związku z nowelizacją.

W pierwszej kolejności muszę wskazać, że nie znalazłem na stronie Sejmu dokładnej treści ustawy nowelizującej – sygnalizacyjnie jedynie mogę podać, że sama ustawa nie dotyczy jedynie sposobu obliczania zasiłku macierzyńskiego. Głosowało za nią 425 posłów, 1 osoba była przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Poniżej podaję dane z uzasadnienia projektu skierowanego na czytanie do Sejmu, który w poniższym zakresie zapewne został w całości przyjęty w ustawie nowelizującej. Z tym, że nadal nie wiem (a gdy będę wiedział to napiszę) czy, a jeśli tak jakie są przepisy przejściowe ustawy tj. po jakim okresie ustawa wchodzi w życie, czy reguluje specyficznie sytuację niektórych grup uprawnionych itp.

Zgodnie z drukiem 3357: ,,dodaje się art. 48a w brzmieniu: „Art. 48a. 1. W przypadku ubezpieczonego, dla którego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi zadeklarowana kwota, podlegającego ubezpieczeniu chorobowemu przez okres krótszy niż okres, o którym mowa w art. 48 ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi suma: 1) przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniach, o których mowa w art. 3 pkt 4, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz 2) kwoty stanowiącej iloczyn jednej dwunastej przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniach, o których mowa w art. 3 pkt 4, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz liczby tych miesięcy. 2. Jeżeli okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się po przerwie nieprzekraczającej 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, w liczbie pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, o której mowa w ust. 1 pkt 2, uwzględnia się również pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia z poprzedniego tytułu. Liczba pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia uwzględnionych z poprzedniego i aktualnego tytułu nie może przekraczać 12.”

Powyższe oznacza, że osoby, które opłacają składki krócej niż przez 12 miesięcy będą miały wyliczaną podstawę składki na ubezpieczenie jako sumę najniższej składki na ubezpieczenie za 12 miesięcy powiększonej o 1/12 przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, ponad najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. W konsekwencji wyższe składki będą wpływały na wysokość zasiłku jednakże nie w tak znacznym stopniu jak wcześniej. Nadal więc co do zasady założenie działalności (w szczególności dla osób pozbawionych innych tytułów do ubezpieczenia) będzie korzystne. Abstrachując już od tego, że są również inne sposoby na ,,uzyskanie” wysokich świadczeń z ubezpieczenia.

Jeżeli macie jakieś pytania w w/w zakresie zachęcam do komentowania i pisania pytań na blogu.

 • mammagib@wp.pl

  witam. jestem w 9 tyg ciazy pracuje na umowe o prace od listopada prowadze dzialalnosc gosp. i od 1 sierpnia chcialam przejsc na wychowawczy na starsze dziecko i wtedy podniesc skladke wziac l4 aby pozniej na macierzynskim pobierac 2 swiadczenia. prosze o informacje czy jest szansa i czy zdaze od 1 czerwca.

 • mgiełka

  Witam, mam pytanie.
  Prowadzę działalność w miesiącu grudzień styczen luty i część marca oplacilam najwyzszy zus. Od tego czasu cały czas jestem na chorobowym. Nie jestem w ciazy. Ale chyba będę. Miałam skończyć to zwolnienie opłacić znowu dwa miesiące najwyższe zus i przejść na chorobowe znowu do porodu. No a później na macierzyński czy w tej sytuacji jest to możliwe? Hmmm. .. Proszę o pomoc i informacje

 • MamusiaCurusi

  Witam. Czy mogę prosić o odpowiedź, jak ta nowelizacja będzie się miała do mojej dość specyficznej sytuacji?:
  Prowadzę działalność gosp. od kwietnia 2013. W międzyczasie zaszłam w ciążę. Za pełny miesiąc maj 2014 opłaciłam wyższą składkę chorobowego (wcześniej nie byłam zarejestrowana do ubezp. chorobowego). Od 1 czerwca 2014 do 30 maja 2015 jestem na macierzyńskim (z wyższym zasiłkiem).
  Aktualnie ponownie jestem w ciąży, lekarz chce mi dać chorobowe po zakończeniu obecnego macierzyńskiego, czyli od 31 maja 2015 do końca ciąży.
  Czy w tym wypadku nabędę prawo do zasiłku chorobowego? Jeśli tak, to w jaki sposób zostanie on naliczony?
  W jaki sposób zostanie naliczone macierzyńskie po urodzeniu drugiego dziecka?
  Rozpoczynając aktualne macierzyńskie musiałam wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych (ale chyba w tym czasie ZUS opłaca za mnie te składki?), czy w związku z tym ciągłość składek zostaje zachowana?
  Czy podstawa zasiłku wyliczana jest na nowo, czy powinna być wzięta z tej wyliczonej dla aktualnego macierzyńskiego?
  Jak moja sytuacja ma się do obecnych i znowelizowanych przepisów?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.