Praca w warunkach szczególnych umożliwia uzyskanie prawa do wcześniejszej emerytury. Przepisy wskazują, że praca w warunkach szczególnych musi być wykonywana w pełnym wymiarze czasu pracy, czy oznacza to, że pracownik musi wykonywać wyłącznie czynności z zakresu pracy w warunkach szczególnych w pełnym wymiarze czasu pracy?
Miesiąc: luty 2017
Czy kwalifikacje mają wpływ na prawo do renty?
Wyrokiem z dnia dzisiejszego (16.02.2017 r.) Sąd Okręgowy w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, sygn. akt? VI U 508/16 zmienił decyzję ZUS na korzyść mojej klientki przyznając prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jedną z kwestii prawnych, która pojawiła się w ustnych motywach rozstrzygnięcia był wpływ posiadanych przez ubezpieczonego kwalifikacji na zdolność do wykonywania pracy….
Czy składki ZUS przedsiębiorcy nigdy się nie przedawnią?
Szykuje się z dniem 1.01.2018 r. rewolucja w zakresie przedawnienia zaległych składek ZUS przedsiębiorców. Rewolucja niestety niezwykle niekorzystna dla przedsiębiorców….
Jak nie zapłacić odprawy? (?)
W przypadku, gdy pracodawca rozwiązuje umowę o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika większość pracowników świadomych jest, że ma prawo do odprawy. Funkcjonują czasami pewne nieprawdziwe ,,mity” (np. że przy zawarciu porozumienia odprawa nie przysługuje), ale też podejmowane są działania w celu nie wypłacenia pracownikom odpraw i nie mówię tu o przypadku, gdy np. pracodawca wskazuje, że nie zlikwidował stanowiska pracy, a na miejsce pracownika zatrudnia osobę do wykonywania takiej samej pracy ale z inną nazwą stanowiska🙂 Problem prawny, który będziemy rozważać jest nieco subtelniejszy….
Czy pracownik musi odbierać telefon od pracodawcy po godzinach pracy?
Czy pracownik po wyjściu z pracy musi odebrać telefon od przełożonego/pracodawcy, odpisać na pilnego maila, oczekiwać na kontakt i być gotowym do działania. Czy pracownik może ponieść negatywnego konsekwencje w związku z tym, że nie będzie ,,dostępny” – o tym w niniejszym wpisie.