W dobie rozwoju informatyzacji pracodawcy coraz częściej posiadają wewnętrzną sieć dla swych pracowników (intranet), w ramach, której oprócz przydatnych w pracy danego działu informacji zamieszcza także dokumenty w postaci regulaminów wynagradzania, regulaminów pracy, regulaminów premiowania, regulaminów zachowania poufności itd. Ciekawą kwestią jest natomiast to czy w przypadku, gdy akty prawa pracy zamieszczone zostaną na stronie www, zmiana treści na owej stronie zawartej spowoduje skuteczną zmianę tych warunków….
Miesiąc: lipiec 2017
Czy masz prawo do rekompensaty za pracę w warunkach szczególnych?
Osoba pracująca w warunkach szczególnych może uzyskać prawo do tzw. wcześniejszej emerytury – dość często w drodze odwołania od decyzji ZUS do Sądu Ubezpieczeń Społecznych – nawet jednak jeśli faktycznie nie spełnia wszystkich przesłanek do jej spełnienia może uzyskać prawo do rekompensaty, o czym w niniejszym poście….
Czy zakaz konkurencji w umowie zlecenia może być bez wynagrodzenia dla zleceniobiorcy?
Skrótowość tytułów zmusza mnie czasami do uproszczeń, post dotyczy bowiem kwestii uregulowania zakazu konkurencji w umowach o świadczenie usług. Kwestia odszkodowania za naruszenie zakazu konkurencji nie budzi raczej wątpliwości:) gdyż jest to standardowy zapis, w praktyce w postaci kary umownej. Natomiast niezwykle istotną kwestią z praktycznego punktu widzenia jest to czy zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie za stosowanie się do takiego zakazu, lub też czy powinno…
Czy ZUS doliczy do świadczenia przedemerytalnego pracę zagranicą?
Bardzo ważne z punktu widzenia osób starających się o świadczenie przedemerytalne rozstrzygnięcie wydał Sąd Najwyższy. Rozpatrywaną kwestią była możliwość doliczenia do stażu pracy ubezpieczonego okresów opłacania składek w innym kraju Unii Europejskiej. Kwestia ta była wysoce sporna….