Wypadki przy pracy mogą się zdarzać, sprzyja temu niewątpliwie stan nietrzeźwości, jednakże jak przedmiotowe ma wpływ na zakwalifikowanie danego zdarzenia jako wypadek przy pracy w myśl ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych i świadczenia z tym związane?Czytaj dalej
Miesiąc: grudzień 2018
Czy pracownik zatrudniony na czas określony w ochronie przedemerytalnej wróci do pracy?
Przepisy Kodeksu pracy wskazują, że osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony w przypadku wadliwego lub nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę lub wypowiedzenia zmieniającego może żądać jedynie odszkodowania. Kwestią tą zajmował się ostatnio Trybunał Konstytucyjny…..
Czy dyskryminacja z powodu rodzicielstwa uzasadnia prawo do odszkodowania?
Zgodnie z przepisami prawa pracy zakazane jest nierówne traktowanie pracowników z powodów tzw. przyczyn dyskryminacyjnych. Kodeks pracy przykładowo przy tym owe przyczyny podaje, jednakże katalog ich nie jest wyczerpujący. Przy tym jak przyjmuje się w orzecznictwie samo nierówne traktowanie pracowników nie uznaje się jeszcze za dyskryminację uzasadniającą prawo do odszkodowania……….
Czy ZUS jest uprawniony do kwestionowania rodzaju umowy oraz wysokości wynagrodzenia?
Odpowiedź na przedmiotowe pytanie w świetle obserwowanej praktyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Sądów Pracy i Ubezpieczeń Społecznych jest twierdząca. Jednakże warto wskazać, iż regulacje stanowiące podstawę w/w zostały zaskarżone przez Konfederację Lewiatan do Trybunału Konstytucyjnego….