Bardzo ciekawe, rozsądne, a co najważniejsze korzystne dla agencji zatrudnienia stanowisko zajął Sąd Najwyższy w jednym ze swych wyroków wydanym dnia 6 lipca 2016 r. Sąd Najwyższy wskazał, że….
Kryterium 25% obrotu w kraju nie stanowi przesądzającego kryterium w zakresie stwierdzenia tego czy agencja zatrudnienia normalnie prowadzi działalność w danym kraju. Wymienione rzutuje oczywiście na kwestię możliwości uzyskania zaświadczenia A1.
Jednakże to, że należy badać inne kryteria nie stanowi żadnego novum owe novum natomiast można znaleźć w uzasadnieniu wyroku. SN wskazuje bowiem, że działanie przedsiębiorcy, polegające na wyszukaniu siły roboczej w jednym państwie, a następnie „sprzedaży” tej pracy podmiotowi w innym państwie, jest w swej istocie działaniem transgranicznym; rozkłada się na co najmniej dwa państwa, w których zwykle agencja pracy tymczasowej prawie równolegle wykonuje przypisane jej czynności w celu realizacji trójstronnego stosunku prawnego powstającego w związku z zawieraniem umów o pracę tymczasową.
Przy tym agencja zatrudnienia prowadzi nieznaczną działalność w danym kraju (np. w Polsce), jeżeli poszukiwanie w tym państwie pracowników lub współpraca z partnerami, którzy takiej pracy poszukują, ma charakter incydentalny w skali całości realizowanych kontraktów tego typu. Porównywanie przychodu firmy w państwie delegującym oraz w państwie delegowania nie jest właściwe, gdyż istota wskazanego stosunku powoduje, iż przedsiębiorstwo w państwie, z którego deleguje pracownika, ponosi przede wszystkim koszty związane z zatrudnieniem, natomiast zyski z tego zatrudnienia czerpie od kontrahenta w państwie oddelegowania.
Innymi słowy w mojej ocenie w przedmiotowym wyroku, choć należy wskazać, że są i odmienne wyroki wydane w uprzednim okresie, niejako zalegalizował istniejącą praktykę, agencji, które praktycznie wyłącznie wysyłają pracowników do pracy zagranicą.
Argumentacja z wyroku jest bardzo rozsądna i stoi w opozycji do części orzeczeń SN, w mojej ocenie przedmiotowy wyrok stanowić będzie przyczynek do przekonywania Sądów również w innych sprawach sądowych o słuszności modelu przyjmowanego przez agencję zatrudnienia.
W przypadku, gdybyś potrzebował porady prawnej w w/w lub innym zakresie lub, też chciał zlecić poprowadzenie sprawy sądowej, w tym z odwołania od decyzji ZUS/KRUS lub o zapłatę przeciwko pracodawcy/z odwołania od wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę, zachęcam do kontaktu.