Poniżej zamieszam treść interpelacji poselskiej oraz odpowiedź na nią – przesłane mi przez jednego z czytelników bloga. Na początku ,,wyciąg” z odpowiedzi na interpelację dotyczący najistotniejszej kwestii wejścia w życie przepisów.
Miesiąc: wrzesień 2015
Dodatkowe świadczenia od pracodawcy dla pracownika bez ZUS.
Wojna pomiędzy ZUS, a przedsiębiorcami o oskładkowanie świadczeń wypłacancych pracownikom trwa w najlepsze. Tym razem pracodawcy (i pracownicy) byli górą, gdyż Sąd Najwyższy uznał ryczałt wypłacany pracownikowi za dojazdy do pracy za zwolniony z oskładkowania.
Czy niekorzystne zmiany w zakresie zasiłków macierzyńskich będą dopiero w 2016 r.?
Pomysł odłożenia w czasie niekorzystnych zmian przepisów w zakresie zasiłków macierzyńskich uzyskał wstępną akceptację po protestach matek, o czym pisałem więcej tutaj. Jak przebiega jednak proces legislacyjny i czy zmiany wejdą w życie?
Czy menadżer na pewno musi opłacać składki ZUS z tytułu zawartego kontraktu?
W tym zakresie pisałem uprzedniu tu, w nawiązaniu do uchwały SN. Zasadą przyjętą przez SN było, że menadżerowie powinni płacić składki od kontraktów, a nie prowadzonej równolegle działalności gospodarczej. Czy nie ma jednak możliwości zgodnego z prawem zoptymalizowania obciążeń publicznoprawnych w tym zakresie?
Czy zmiany w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne od umów zlecenia od 2016 r. to rewolucja?
W nawiązaniu do pojawiających się pytań czytelników przybliżam w poście zmiany w zakresie ,,ozusowania” umów zlecenia, które nastąpią poczynając od stycznia 2016 r.
Ustawa o zasiłkach macierzyńskich wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2016 r.? – wydłużenie vacatio legis.
Pisałem uprzednio, że pojawiła się propozycja wydłużenia vactio legis wejścia w życie niekorzystnych przepisów w zakresie obliczania zasiłków macierzyńskich. Czy coś się w tym zakresie zmieniło?