Święta się skończyły więc dziś temat nieco świąteczny:) Wigilia pracownicza, a przychód pracownika podlegający opodatkowaniu w niektórych interpretacjach podatkowych.
Miesiąc: grudzień 2015
Niższy wiek emerytalny od 1 stycznia 2016 r.?
Prezydencki projekt wprowadzający niższy wiek emerytalny tj. 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn – czyli powrót do poprzednio obowiązującego wieku emerytalnego przewiduje wejście w życie zmian od 1 stycznia 2016 r. Czy projekt ma szanse powodzenia i czy jest zgodny z Konstytucją?
Czy koszty zakwaterowania pracownika podlegają oskładkowaniu ZUS w całości?
Kwestia oskładkowania kosztów zakwaterowania zapewnionych przez pracodawcę stanowi istotną kwestię, w szczególności dla pracodawców z branży budowlanej, gdyż zazwyczaj praca wykonywana jest na różnych budowach i zachodzi konieczność zapewnienia pracownikom zakwaterowania. Uchwała wydana przez Sąd Najwyższy dnia 10 grudnia 2015 r. zapewne na długi czas zakończy spór w tym zakresie oraz ustali jednolitą linię orzeczniczą sądów powszechnych.
Dwa wypowiedzenia umów o pracę to ile odszkodowań?
Ostatnimi czasy ciekawych tematów do pisania postów jest multum, natomiast do ich pisania czasu niezbyt wiele ale niedługo święta:) Sądy nie pracują więc będzie czas nadrobić zaległości. Niniejszy post dotyczy jednej z prowadzonych przeze mnie i zakończonych spraw sądowych, w tym przypadku wraz z mec. Olgą Śliwowską (adwokatem, poetką), którą w tym miejscu serdecznie pozdrawiam:) Nieco przydługi wstęp, przechodząc do meritum sprawa dotyczy sytuacji w której pracownik otrzymał od pracodawcy dwa wypowiedzenia umowy o pracę…
Wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w warunkach szczególnych – czy warto walczyć z ZUS?
W świetle mojej praktyki zawodowej jednym z kanonów przed sądami pracy i ubezpieczeń społecznych są sprawy dotyczące dochodzenia przez ubezpieczonych prawa do wcześniejszej emerytury. Sprawy te oprócz konieczności przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków/zebrania odpowiednich dokumentów wymagają również wiedzy odnośnie obecnej linii orzeczniczej SN w danym zakresie. Odpowiadając natomiast na pytanie w tytule ,,czy warto walczyć z ZUS” – tak warto – w poście opowiem po krótce o wygranej przeze mnie kilka dni temu sprawie klienta o prawo do wcześniejszej emerytury.
Zdanie Trybunału Sprawiedliwości ważniejsze niż Sądu Najwyższego – zwolnienia grupowe po nowemu.
Sąd Najwyższy niezbyt często wydaje wyroki w składzie powiększonym, w tak jednak istotnej kwestii jak zwolnienia grupowe i wypowiedzenia zabrał głos. W dość specyficzny jednak sposób.