Agencje pracy tymczasowej zatrudniają wielu pracowników, którzy pracę wykonują zarówno w Polsce jak i zagranicą. W wielu branżach np. budowlanej o wypadek przy pracy bardzo łatwo, a specyfika stosunku pracy tymczasowej czasami powoduje trudności w dochodzeniu swych praw. Jak pracownik agencji zatrudnienia (pracy tymczasowej) może dochodzić odszkodowania za wypadek przy pracy?
Miesiąc: maj 2016
Jakie są obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy uzasadniające zawarcie umowy o pracę na czas określony?
Nowe przepisy dotyczące milionów Polaków, jakie są większość z nas miała okazję przeczytać (dla przypomnienia przytoczę je w treści wpisu), przy tym przy ich interpretacji już w chwili obecnej pojawiają się wątpliwości. Przeczytaj więc niniejszy wpis i dowiedz się, kiedy zawarcie umowy o pracę na czas określony z obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy jest uzasadnione?
Łatwiej uzyskać nauczycielskie świadczenia kompensacyjne – ważna uchwała Sądu Najwyższego.
Jednym z warunków uzyskania nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest rozwiązanie stosunku pracy. SN wypowiadał się w tym zakresie dość często (odnośnie różnych trybów rozwiązania umowy o pracę), linie orzecznicze bywały różne. Natomiast uchwała 7 Sędziów Sądu Najwyższego wydaje się przecinać jeden ze sporów prawnych toczących się w samym Sądzie Najwyższym – ową uchwałą SN dokonuje bowiem cięcia owego węzła gordyjskiego zagadnienia prawnego, w sposób bardzo korzystny dla nauczycieli.
Choroba pracodawcy jak również zamiar zakończenia działalności nie uzasadnia zawarcia długotrwałej umowy o pracę na czas określony
Wyrokiem z dnia 16.05.2016 r. Sąd Rejonowy we Włocławku (sygn. akt sprawy: IV P 32/16) zasądził na rzecz mojej klientki odszkodowanie, rozpatrując w szczególności zagadnienie wskazane w tytule postu. Jak dokładnie wymienione przekłada się na tzw. długotrwałą umowę o pracę na czas określony, o tym w niniejszym poście.
Roszczenia kierowców związane z niezapewnieniem noclegu poza kabiną samochodu.
Nie tylko to za co, ale i jak zwalnia się pracownika rzutuje na prawo do odszkodowania
Odszkodowanie pracownik może uzyskać za wadliwe lub nieuzasadnione wypowiedzenie, ale, także jeśli nawet wypowiedzenie/rozwiązanie umowy będzie uzasadnione i zgodne z procedurą, jednakże wystąpią inne naruszenia. Jakie, o tym w niniejszym poście.
Wypowiedzenie długotrwałej umowy o pracę na czas określony, umożliwia żądanie odszkodowania?
W wyroku z dnia dzisiejszego (6.05.2016 r.) Sąd Okręgowy w Szczecinie, sygn. akt sprawy: VII Pa 4/16 orzekając w postępowaniu odwoławczym zasądził na rzecz mojej klientki odszkodowanie, w związku z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę, zajmując się zagadnieniem prawnym wypowiedzenia długotrwałej umowy o pracę na czas określony. Jeżeli więc pracodawca wypowiada Ci umowę na czas określony, to, też możesz mieć prawo do odszkodowania, np. z powodu naruszeń procedury wypowiedzenia umowy, ale także jak w tytule z powodu wypowiedzenia ,,długotrwałej” umowy o pracę – w zależności od okoliczności danego przypadku, o czym piszę w niniejszy poście opierając się również na w/w wyroku. Jeśli natomiast jesteś pracodawcą, który jest w w/w sytuacji to masz również pewne prawne możliwości obrony.