W nawiązaniu do konferencji ZUS, która miała miejsce 29.09.2016 r. w Szczecinie i stanowiła część ogólnokrajowego cyklu Przeglądu systemu emerytalnego w Polsce, i odbywały się przy udziale Prezes ZUS Pani prof. Gertrudy Uścińskiej, oraz zaproszonych ekspertów z zakresu systemu ubezpieczeń społecznych, oraz pracowników ZUS poniżej załączam krótkie sprawozdanie z konferencji wraz z materiałem zdjęciowym.
Miesiąc: listopad 2016
ZUS nie może zakwestionować umowy o dzieło?
Rewolucyjny wyrok w sprawie możliwości ,,zmiany” kwalifikacji prawnej umowy o dzieło na umowę o świadczenie usług przez ZUS wydał Sąd Okręgowy w Częstochowie. Zaprezentowana przez Sąd interpretacja stanowić może nadzieję dla wielu przedsiębiorców w stosunku do których zawarte umowy o dzieło zakwalifikowano jako umowy o świadczenie usług. Więcej w treści postu….
Umowa zlecenia u pracodawcy/innego pracodawcy nie pozbawia pracownika nadgodzin?
Konieczność zapłaty za pracę w godzinach nadliczbowych powoduje czasami, że pracodawca proponuje własnym pracownikom wykonywanie pracy w dodatkowych godzinach na podstawie umowy zlecenia. Bywa też, że owe umowy zlecenia pracownik zawiera nie z pracodawcą, a inną odrębną od pracodawcy spółką (osobą), tylko po to, żeby uniknąć konieczności wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych?
Z dniem 1.01.2017 r. pierwsze przedawnienia składek ZUS wg nowych zasad – strzeż się Przedsiębiorco!
Z dniem 1.01.2017 r. przedawnią się pierwsze składki ZUS z zastosowaniem nowego, 5 letniego terminu przedawnienia. Przedawnienie to jak się wydaje instytucja korzystna dla ubezpieczonych, dlaczego więc przedsiębiorca/płatnik może poczuć się zagrożony?
Obniżenie wieku emerytalnego zostało przegłosowane przez posłów i co dalej?
Posłowie przyjęli Prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 października 2017 r. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i co dalej?
Jak wpłynie na prawo pracy możliwość rozwiązania/wypowiedzenia umowy o pracę mailem?
Z praktyki obserwuję, że kwestia doręczeń/odbioru, termu odbioru, przesłania na właściwy adres oświadczenia o rozwiązaniu umów o pracę/wypowiedzenia umowy o pracę czasami stanowi przesądzającą o wyniku sprawy kwestię. Jak na wymienione wpłynie nowelizacja zakładająca możliwość rozwiązania/wypowiedzenia umowy o pracę mailem?
Czy pracodawca zapłaci podatek od korzystania przez pracownika z laptopa służbowego/telefonu komórkowego?
Odpowiedź – to zależy. Można bowiem wyróżnić trzy odmienne sposoby korzystania z w/w i każdy z nich może być odmiennie opodatkowany, przy tym duże znaczenie ma sposób opisania wymienionego w regulaminie wynagradzania, lub też odrębnym regulaminie przyjętym w tym zakresie przez pracodawcę…
Czy zwolniony bez zachowania okresu wypowiedzenia ma prawo wrócić do pracy?
W przypadku długotrwałej choroby pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę na podstawie art. 53 par. 1 kp (gdy upłyną w przepisie przewidziane okresy). W miarę możliwości pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika, jeśli w ciągu 6 miesięcy (co do zasady) pracownik wyzdrowieje i zgłosi się do pracy. Czy pracodawca może czy musi zatrudnić pracownika?