Decyzją z dnia 10 kwietnia 2017 r. ZUS Oddział w Szczecinie wskutek złożonego odwołania – przed jego przesłaniem do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych – uchylił swą decyzję wydaną w stosunku do mojego klienta o niepodleganiu przez niego obowiązkowym ubezpieczeniom jako pracownikowi. Istotnym dla rozstrzygnięcia sprawy była kwestia tego czy wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. może być jednocześnie jej pracownikiem….
Miesiąc: kwiecień 2017
Czy wojskowa służba zasadnicza ułatwia uzyskanie prawa do emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych?
W celu uzyskania prawa do emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych konieczne jest w szczególności osiągnięcie co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych, dość często ubezpieczonym brakuje niewielkiego okresu czasu do spełnienia powyższego warunku. Dlatego, też warto przyjrzeć się możliwości zaliczenia okresu odbywania zasadniczej służby wojskowej do okresu wymaganego do nabycia prawa do emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych….
Czy pracując dla partnera masz prawo do wynagrodzenia?
W związku z postanowieniem Sądy Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie IX Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 30.03.2017 r. (sygn. akt: IXP 794/15) mój klient otrzymał wynagrodzenie. Sprawa była o tyle ciekawa, że praca wykonywana była bez jakiejkolwiek pisemnej umowy. Czy i jak w takim przypadku przedstawia się możliwość dochodzenia wynagrodzenia?
Czy pracowałeś w warunkach szczególnych?
Praca w warunkach szczególnych uprawnia, co do zasady, do wcześniejszej emerytury w obniżonym wieku emerytalnym. Najczęstszą przyczyną wnoszenia odwołań od decyzji ZUS do sądu w zakresie spraw o prawo do wcześniejszej emerytury są niewłaściwie wystawione świadectwa pracy w warunkach szczególnych albo nawet ich brak. Kiedy możesz przypuszczać, że świadectwo pracy zostało wadliwie wystawione, a Ty masz prawo do emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych?