Sąd Najwyższy w jednym ze swych najnowszych orzeczeń zajął się sprawą obowiązku zwrotu zasiłku chorobowego przez kobietę w ciąży, przyjmując przy tym korzystną dla ubezpieczonych interpretację przepisów prawa o czym w niniejszym wpisie….
Miesiąc: styczeń 2018
Praca w jak głębokich wykopach to praca w warunkach szczególnych? – najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego.
Wyrokiem z dnia wczorajszego (17.01.2018 r.) Sąd Najwyższy wskutek sporządzonej przeze mnie skargi kasacyjnej uchylił na korzyść mojego klienta wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (sygn. akt Sądu Najwyższego: III UK 16/17), zagadnieniem prawnym, którego dotyczyła skarga kasacyjna było to jaki rodzaj pracy w warunkach szczególnych uzasadnia prawo do wcześniejszej emerytury, a dokładnie…..
Jakie roszczenia przysługują z tytułu wypowiedzenia zmieniającego?
Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie IX Wydział Pracy wyrokiem z dnia dzisiejszego (11.01.2018 r.) przywrócił mojemu klientowi poprzednie warunki pracy i płacy, oraz zasądził na jego rzecz kwotę 42 000,00 zł tytułem wynagrodzenia, jednym z zagadnień prawnych, które pojawiły się w sprawie była kwestia formułowania roszczeń w zakresie wypowiedzenia zmieniającego….
Czy pracodawca może nakazać informowanie o dodatkowym zatrudnieniu?
Pracownik może, co do zasady, podejmować dowolne zatrudnienie. Jednakże czasami to interes pracodawcy ma pierwszeństwo nad zasadą wolności pracy. Czy więc pracodawca może nałożyć na pracownika obowiązek poinformowania o zamiarze podjęcia dodatkowego zatrudnienia?
Jak pracownik (nie) powinien dochodzić roszczeń odszkodowawczych?
Wyrokiem z dnia dzisiejszego (4.01.2018 r.) Sąd Okręgowy w Szczecinie II Wydział Cywilny Odwoławczy (syg. akt: II Ca 868/17) oddalił roszczenie pracownika o zapłatę kwoty 59 087,00 zł skierowany przeciwko mojemu klientowi. W sprawie rozpatrywany było w szczególności zagadnienie prawne odpowiedzialności odszkodowawczej i zastosowania przepisów o związkach zawodowych….
Czy za rozwiązanie umowy o pracę można żądać dodatkowego odszkodowania?
Przepisy Kodeksu pracy określają ryczałtowo odszkodowanie za nieuzasadnione/wadliwe rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. W niniejszym poście odpowiem na pytanie zawarte w tytule tj. czy pracownik może dochodzić/pracodawca musi liczyć się z obowiązkiem zapłaty, dodatkowego odszkodowania ponad te przewidziane w Kodeksie pracy…
10 najpopularniejszych postów 2017 r.
Szanowni czytelnicy dziękuję, że czytacie, a czasami również likujecie moje posty:) W niniejszym poście zamieszczę posty cieszące się Waszym największym zainteresowaniem w ubiegłym już 2017 r. (kierując się liczbą ich wyświetleń).