Wskutek wniesionego przeze mnie odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odmawiającej mojej klientce prawa do zasiłku przedemerytalnego decyzją z dnia 13.06.2019 r. (sygn. sprawy: SP2056628481/1) ZUS zmienił swoją decyzję i przyznał mojej klientce prawo do wcześniejszej emerytury. Jednym z zagadnień prawnych, które pojawiło się w sprawie było to czy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych musi przypadać….
Miesiąc: czerwiec 2019
Kiedy ZUS zakwestionuje Twoją umowę o pracę?
Jakie czynniki ZUS bierze pod uwagę podejmując decyzję o zakwestionowaniu umowy o pracę? Na podstawie obserwacji praktyki działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przedmiotowym zakresie pozwoliłem sobie opisać kilka elementów, które powodują, iż podleganie pod ubezpieczenie społeczne może zostać zakwestionowane…
Czy pracownik musi informować pracodawcę o podjęciu dodatkowego zatrudnienia?
Pracodawca zazwyczaj chce mieć pracownika, który poświęca swoją energię jednemu miejscu pracy, pracownik zaś zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (i Konstytucji) korzysta z wolności zatrudnienia. Czy więc obowiązek poinformowania o dodatkowym zatrudnieniu może być nałożony na pracownika?
Czy ZUS zasadnie odmawia umorzenia zaległych składek?
W związku z wniesioną przeze mnie skargą kasacyjną Sąd Najwyższym Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia wczorajszego (13.06.2019 r.), sygn. akt sprawy: III UK 178/18 uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie, na korzyść mojego klienta. Zagadnieniem prawnym rozpatrywanym w sprawie było to jak niewielkie i uzasadnione opóźnienie w płatności części….
Czy nagrywanie pracodawcy może stanowić podstawę utraty zaufania do pracownika?
W związku z wyrokiem z dnia 7.06.2019 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (sygn. akt: VI Pa 32/19) mój klient uzyskał prawo do odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę. Jednym z zagadnień prawnych, które pojawiło się w sprawie było to czy nagrywanie pracodawcy, oraz związana z tym utrata zaufania może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę….
Czy obrona przed mobbingiem wymaga rozwiązania stosunku pracy?
Mobbing jest niewątpliwie wysoce nagannym i niepożądanym zjawiskiem, pracodawca w świetle przepisów Kodeksu pracy winien zapobiegać mobbingowi, jak również sam się jego nie dopuszczać. Jak przedstawia się sytuacja pracownika w takim przypadku, czy by bronić się musi rozwiązać albo nie przedłużać czasu trwania stosunku pracy?Czytaj dalej