Składki na ubezpieczenia społeczne należne (i coraz wyższe) są w szczególności w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej zawiera dane o podmiotach działalność prowadzących, co w przypadku jednak, gdy działalność nie była faktycznie prowadzona a ZUS żąda składek?
Miesiąc: wrzesień 2019
Wsteczne zwolnienie chroni przed wypowiedzeniem?
Wyrokiem z dnia 11.09.2019 r. Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie IX Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (sygn. akt: IX P 18/19) zasądził na rzecz mojego klienta kwotę 19 500 zł tytułem odszkodowania. Jednym z zagadnień prawnych, które pojawiło się w sprawie było złożenie wypowiedzenia przed otrzymaniem zwolnienia lekarskiego pracownika za okres wsteczny….
Rekompensata do emerytury dla dwu-zawodowego?
Wyrokiem z dnia 4.09.2019 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (sygn. akt: VI U 239/18) zmienił w związku z wniesionym odwołaniem na korzyść mojego klienta decyzję ZUS w sprawie wysokości emerytury. Zagadnieniem prawnym, które pojawiło się w sprawie było prawo do rekompensaty….
Warunki pracy czy branża – co przesąda o pracy w warunkach szczególnych
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 czerwca 2018 r., (I UK 178/17) wskazał wytyczne dotyczące kwalifikowania określonych prac jako wchodzące w zakres pracy w warunkach szczególnych, opierając się w szczególności na tym czy znaczenie przeważające mają same warunki pracy, czy też branża w której dana praca jest świadczona….
Rewolucja czy kosmetyka? – zmiany w Kodeksie pracy.
Kodeks pracy wymaga nowelizacji, a nawet napisania od początku. Zmiany w Kodeksie pracy są więc ze wszechmiar pożądane jednakże powinny zarówno być rozsądne, jak i dotyczyć istotnych przepisów prawa pracy. Czy nastąpi rewolucja czy kosmetyka w zakresie zmian, o tym w niniejszym poście….