Wyrokiem z dnia dzisiejszego (7.10.2016 r.) Sąd Rejonowy w Stargardzie (sygn. akt: IV P 61/16) zasądził na rzez mojej klientki konkretną kwotę tytułem odprawy. Sąd rozpatrywał dwa zagadnienia – pierwsze, czy prawo do odpraw i ich kumulacja stanowi zagadnienie istotne zarówno dla nauczycieli, jak i dla pracowników wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę, drugie zaś, czy wytoczenie powództwa z odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę powoduje, że postępowanie o zasądzenie odprawy należy zawiesić.
Należy wskazać, że prawo do odszkodowania z tytułu wadliwego lub nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę i prawo do odprawy z tytułu zwolnień grupowych, kumuluje się.
Natomiast jeśli chodzi o odprawy przewidziane w Karcie Nauczyciela, to należy wskazać, że zarówno Karta Nauczyciela, jak i tym bardziej ustawa o świadczeniach kompensacyjnych, nie wyłączają prawa do odprawy emerytalnej w przypadku ziszczenia się w pierwszej kolejności prawa do odprawy z art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela. Świadczy o tym wyraźnie treść przytoczonych przepisów. Ponadto użyte przez ustawodawcę sformułowanie „związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne” nie zakłada wystąpienia jakiejkolwiek koincydencji czasowej (równoczesności) rozwiązania stosunku pracy z mocy art. 20 KN z nabyciem praw emerytalnych (w tym do świadczenia kompensacyjnego). Taka interpretacja została zaprezentowana w wyroku SN z 2.10.2008 r., I PK 54/08. Sąd stanął na stanowisku, że nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy na podstawie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela, przechodzącemu na emeryturę lub rentę przysługują dwie odprawy:
- jedna na podstawie art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela – to sześciomiesięczna odprawa dla nauczyciela, przeliczana na podstawie miesięcznego wynagrodzenia,
- druga na podstawie art. 87 ust. 1 lub ust. 2 w wysokości dwu- lub trzymiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia, gdyż Karta Nauczyciela nie zawiera przepisu wyłączającego prawo do jednej z tych odpraw.
Innymi słowy, można żądać zasądzenia dwóch odpraw.
Ponadto wytoczenie powództwa z odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę nie stoi na przeszkodzenie żądania w Sądzie zasądzenia należności tytułem odprawy. W szczególności nie skutkuje koniecznością zawieszenia postępowania w sprawie.
W szczególności nie skutkuje koniecznością zawieszenia postępowania w sprawie.
Jakie znaczenie ma pomoc prawnika przy próbach uzyskania odprawy emerytalnej nauczyciela?
Pomoc prawnika może okazać się nieoceniona przy próbach uzyskania odprawy emerytalnej nauczyciela. Proces ten, choć wydaje się być procedurą standardową, często wiąże się z wieloma skomplikowanymi kwestiami prawnymi, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczny wynik sprawy. Specjalista z zakresu prawa pracy ma niezbędną wiedzę i doświadczenie, które pomagają w skutecznym przejściu przez zawiłości prawne.
Naszym zadaniem jest kompleksowe wsparcie w zakresie przygotowania odpowiednich dokumentów i reprezentacja przed organami państwowymi oraz w sądzie pracy. Pomagamy też uzyskać odszkodowanie z ZUS po zawale serca.
Dzięki profesjonalnemu doradztwu nauczyciele mogą znacznie zwiększyć swoje szanse na uzyskanie należnych świadczeń. Warto również pamiętać, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego współpraca z doświadczonym prawnikiem może przynieść nieocenione korzyści w rozwiązaniu nawet najbardziej skomplikowanych spraw. Specjalista zapewnia również pomoc w interpretacji przepisów, co jest szczególnie ważne w kontekście ciągle zmieniających się ustaw i regulacji. Niezależnie od tego, czy chodzi o sporządzenie wniosku o odprawę, czy o reprezentację w trakcie postępowania, wsparcie prawne może znacząco przyczynić się do osiągnięcia pozytywnego rozstrzygnięcia. To również duże odciążenie dla osoby, która stresuje się koniecznością samodzielnego dopełniania wielu formalności.