Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy (przynajmniej mojej) to odpowiedź negatywna. Pracownik nie może korzystać ze sprzętu służbowego do swych celów prywatnych, wszak, gdy dana rzecz jest służbowa powinna co do zasady być wykorzystywana do celów służbowych. Jednakże stanowiska takiego nie podzielił Sąd wydający sprawę w II instancji, zaś Sąd Najwyższy…
Miesiąc: czerwiec 2016
Czy prawo do odprawy przysługuje, gdy pracodawca stworzy nowy etat?
Wyrokiem z dnia 23.06.2016 r. Sąd Rejonowy we Włocławku sygn. akt sprawy: IV P 91/16 zasądził na rzecz mojej klientki odprawę z tytułu rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika, przy tym w sprawie pojawiło się zagadnienie jak w tytule. Pracodawca bowiem wykazywał, że w miejsce zatrudnionego stworzył nowy etat podpisując z innym pracownikiem porozumienie zmieniające z datą przed wypowiedzeniem umowy o pracę mojej klientce…
Czy musisz oddać podatek od odprawy/odszkodowania z Programu Dobrowolnych Odejść?
Z fiskusem wolimy nie walczyć, ale gdy w grę wchodzą znaczne kwoty warto zastanowić się nad tym jak je uzyskać/odzyskać/nie stracić. Składając dobrze uargumentowany wniosek o interpretację, a w przypadku niekorzystnej interpretacji dobrze przygotowaną skargę do Sądu możemy odzyskać pobrany przez pracodawcę podatek idący nieraz w dziesiątki tysięcy złotych, o czym w niniejszym wpisie.
Czy prowadzić niepubliczne przedszkole lub szkołę może być więcej niż jedna osoba fizyczna?
Dla większości czytelników zagadnienie to może być leżeć poza ich zainteresowaniami, ale postanowiłem napisać na ów temat, w szczególności wobec faktu, że wiedzy w tym zakresie próżno szukać w źródłach internetowych. Jak się więc sprawy mają….
Dobre wiadomości dla przyszłych emerytów i rencistów – ZUS doliczy przedawnione składki.
Nasz staż ubezpieczeniowy ma wpływ na prawo do renty lub emerytury, jak bardzo przydają się wszystkie okresy ubezpieczenia wiedzą wszyscy, którzy walczyli z ZUS o uznanie ich okresów pracy za wliczane do stażu pracy. Ubezpieczeni otrzymali kolejne narządzenie do skutecznej walki z ZUS, dzięki de facto samemu ZUSowi i Sądowi Najwyższemu…
30 dni zamiast 7 i 14 na odwołanie od zwolnienia do Sądu pracy?
Dotychczasowe terminy na złożenie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, rozwiązania umowy o pracę wynoszą odpowiednio 7 i 14 dni. Niewątpliwie terminy te można uznać za bardzo krótkie, pojawia się jednak dobra zmiana w tym zakresie…
Czy rozgrywki sportowe u pracodawcy mogą skutkować wypadkiem przy pracy?
Ostatnio prowadząc zajęcia dotyczące wypadków przy pracy dla słuchaczy studiów podyplomowych poruszyłem w/w tematykę, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem (wszak mój kazus dotyczył piłki nożnej:) ), a więc pomyślałem, że podzielę się swą wiedzą w przedmiotowym zakresie również z moimi czytelnikami:)
Co możesz zrobić, gdy ZUS nie chce Ci przywrócić terminu do opłacenia składki?
Przedsiębiorca również ma prawo do błędu, w tym do zapłacenia składki po terminie. Konsekwencje opóźnienia mogą być jednak dotkliwe, ZUS czasami przywraca termin do opłacenia składki. Jednakże, co można zrobić, gdy ZUS terminu nie przywróci?