Czekają nas zmiany w prawie pracy, ustawa czeka jedynie na podpis Prezydenta. Jakie czekają nas zmiany, oraz czy są korzystne dla pracodawców, czy dla pracowników (a może dla obu grup?) – o tym w niniejszym wpisie…
Miesiąc: grudzień 2016
Świadectwo pracy powie więcej pracodawcy.
Z dniem 1.01.2017 r. nastąpić ma zmiana przepisów prawa pracy w zakresie treści świadectw pracy, które mają zawierać więcej informacji pozwalających pracodawcy ocenić czy warto zatrudnić pracownika. Zmiany polegają na tym, że….
Czy i kiedy warto odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę?
W przypadku, gdy pracodawca wręczy Ci oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę możesz w ciągu 7 dni odwołać się od wypowiedzenia umowy do Sądu Pracy. Czy warto złożyć odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę, oraz kiedy warto je złożyć – o tym w niniejszym poście…
Co robić, gdy ZUS kieruje się wpisem w CEDG i żąda składek?
Wyrokiem z dnia dzisiejszego (14.12.2016 r.) Sąd Okręgowy w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (sygn. akt VI U 307/16) zmienił zaskarżoną decyzję ZUS na korzyść mojego klienta. ZUS w swej decyzji ustalił, że mój klient podlegał pod ubezpieczenia społeczne jako osoba prowadząca działalność gospodarczą (z czym łączy się konieczność płatności zaległych składek), gdyż nie wyrejestrował się z CEDG, a nadto ….
Czy Sąd może zasądzić wysokie odszkodowanie za bezprawne wypowiedzenie zmieniające?
Sąd Rejonowy Szczecin- Centrum w Szczecinie IX Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych postanowieniem z dnia wczorajszego (8.12.2016 r.), sygn.. akt: IX P 136/16 w związku z zawarciem korzystnej dla mojego klienta ugody sądowej umorzył postępowanie, jednym z zagadnień dotyczącym przedmiotowej sprawy była kwestia odszkodowania za bezprawne/nieuzasadnione wypowiedzenie zmieniające. Jakie wymogi i jakie odszkodowanie związane jest z wypowiedzeniem zmieniającym o tym w niniejszym wpisie….
Czy nowelizacja przepisów utrudni uzyskanie prawa do emerytury w przyszłości?
Zmiany przepisów mogą pogorszyć znacznie sytuację osób, które w przyszłości będą ubiegały się o emeryturę. Z pozoru neutralne dla pracowników/ubezpieczonych zmiany, mogą doprowadzić do tego, że w przyszłości w celu uzyskania świadczeń/określenia ich odpowiedniej wysokości konieczne będzie wejście na drogę sądową, a procesy te będą trudne, i trudniejsze jeśli ubezpieczeni/pracownicy nie zabezpieczą się już wcześniej. W czym jednak rzecz….
Kiedy możesz uzyskać świadczenie przedemerytalne?
Wyrokiem z dnia 30.11.2016 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (niestety wydziały się połączyły i nie ma już ,,szczęśliwej” VII), sygn. akt sprawy: VI U 134/16 zmienił zaskarżoną decyzję ZUS i przyznał mojemu klientowi prawo do świadczenia przedemerytalnego. Jakie warunki należy spełnić by świadczenia otrzymać, i dlaczego decyzje ZUS mogą byś skutecznie podważane w Sądzie?