W związku z postanowieniem Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie IX Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, sygn. akt: IX P 47/17 mój klient uzyskał odszkodowanie w związku z niezasadnym wypowiedzeniem umowy o pracę. Jedną z kwestii prawnych, która pojawiła się w sprawie była kwestia likwidacji stanowiska pracy jako przyczyny wypowiedzenia….
Miesiąc: październik 2017
Czy kierowcy nadal mogę dochodzić diet i ryczałtów za nocleg?
Kwestia świadczeń przysługujących kierowcą spotykała się z diametralnie rozbieżnymi orzeczeniami Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Dla niecierpliwych, dochodzić można:) ale kwestia tego czy skutecznie wymaga już przeczytania całego postu. Post piszę w związku z wydaniem przez Sąd Rejonowy w Choszcznie IV Wydział Pracy wyroku z dnia 25.10.2017 r. (sygn. akt: IV P 12/16) zasądzającym na rzecz mojego klienta kwotę 51 354,00 zł…
Jak ma się zmienić Kodeks pracy?
Kodeks pracy ma wpływ na sytuację znacznej części zatrudnionych. Tym bardziej więc warto przyjrzeć się planowanym w nim zmianom, które w pewnym zakresie można określić jako rewolucyjne….
Czy przesłanie świadectwa pracy stanowi o rozwiązaniu umowy o pracę?
W związku z postanowieniem Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie IX Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia dzisiejszego (17.102.107 r.), sygn. akt: IX P 145/17 moja klientka uzyskała kwotę ponad 8 000 zł tytułem odszkodowania, zaś jednym z zagadnień prawnych, które pojawiło się w sprawie było to czy przesłanie świadectwa pracy samo w sobie może stanowić o rozwiązaniu umowy o pracę….
Czy ugoda sądowa może mieć wpływ na prawo do zasiłku?
Wyrokiem z dnia 12 października 2017 r. sygn. akt: IX U 594/16 Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie IX Wydział Pracy zmienił zaskarżoną decyzję ZUS na korzyść mojego klienta przyznając mu prawo do zasiłku chorobowego, jednym z zagadnień prawnych związanych z przedmiotowym był wpływ ugody sądowej na treść rozstrzygnięcia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ugód sądowych nie zawiera, natomiast możliwym jest, że ugoda sądowa będzie…
Czy zwolnienie pracownika w kilku dni po jego przywróceniu stanowi o naruszeniu zasad współżycia społecznego?
W związku z postanowieniem Sądu Rejonowego w Białogardzie z dnia wczorajszego (9.10.2017 r.), sygn. akt: IV P 31/17 moja Mandantka uzyskała kwotę 72 000,00 zł. Jednym z zagadnień prawnych, które pojawiło się w sprawie było to czy zwolnienie pracownika w kilka dni po jego przywróceniu do pracy może naruszać zasady współżycia społecznego….Czytaj dalej
Praca w jakich w wykopach skutkuje prawem do wcześniejszej emerytury – Sąd Najwyższy wydał postanowienie o przyjęciu mojej skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Postanowieniem z dnia 26 września 2017 r., sygn. akt: III UK 16/17 Sąd Najwyższy przyjął do rozpoznania skargę kasacyjną wniesioną przeze mnie w imieniu mojego klienta od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 27.09.2016 r., sygn. akt: III AUa 19/16. Uzasadnieniem przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania było wystąpienie zagadnienia prawnego rzutującego na prawo ubezpieczonego do emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych …..
Abolicja ZUS w przypadku wpłaty ostatniej raty po terminie – ważny wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie.
Jedną z form umorzenia należności tytułem ubezpieczeń społecznych przewiduje ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Przy tym ostatnio w mojej praktyce przewijało się zagadnienie, jak kształtuje się sytuacja prawna zobowiązanego w przypadku, gdy dokona wpłaty ostatniej raty po terminie z harmonogramu?
Jak wykazać charakter pracy uzasadniający prawo do emerytury pomostowej?
Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 26.09.2017 r., sygn. akt: VI U 206/16 mój Mandant uzyskał prawo do emerytury pomostowej, jedną z kwestii rozpoznawanych przez Sąd była kwestia ustalenia czy dany okres pracy pomimo braku odpowiedniej dokumentacji uznany mógł zostać za pracę przewidzianą w ….